Aydın Özel Öğrenci Yurtları Rehberi

Şirince Köyü Aydın’a bir adım kadar yakın

Zeytin ağaçlarıyla çevrili yemyeşil tepelerin arasına kurulan Şirince Köyü, İzmir’de gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden. Özgün tarihi mimarisini koruyan köy, Türkiye‘nin dört bir yanından binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Günümüzden yüzyıllar önce nüfusu 2 bine ulaşmayan bir Rum köyü olan Şirince, mübadele ile birlikte Rumeli’den gelen Türklere kapılarını açtı. Mübadele dönemine kadar bağcılık, şarap üretimi ve zeytincilikle geçinen köy, yeni sakinlerinin tütün geçmişine sahip olması nedeniyle bu üretimine bir süre ara vermek zorunda kalmış.

Ege Bölgesi’nde en çok ziyaret edilen köylerden birine dönüşen Şirince, bu ilgi nedeniyle tarıma dayalı ekolojik üretim konusunda bir hayli yol almış durumda. Üzüm ve zeytinciliğin yanında, şeftali, incir, elma ve ceviz üretimi de geçim kaynakları arasında.

Özgün adı olan Kırkınca’nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet ediliyor. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve Çirkince gibi biçimler alan bu ad, dönemin İzmir valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince şeklinde değiştirilmiş.

Efes Antik Kenti, Meryemana ve Kuşadası gibi yoğun ilgi gören turistik merkezlere yakın olması nedeniyle köy yılın her dönemi turistik rotalara dahil ediliyor.

Şirince, adına yakışır şekilde yemyeşil ve doğallığını yitirmemiş bir yer. Sit alanı ilan edilmiş köy mimari dokusu, eskisine sadık kalınarak korunmuş. Bütün evleri iki katlı olan Şirince, uzaktan yemyeşil bir doğa içerisinde adeta bir tablo gibi görünen konaklarıyla büyülüyor. Şirince’nin taş döşeli dar sokaklarında, eski evlerin arasında yürümek son derece keyifli. Sokaklarda gezerken tarihte zaman yolculuğu çıkılmış gibi hissediliyor.

22 Mart 2018 112 okunma ,
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.