Aydın Özel Öğrenci Yurtları Rehberi

Arapapıştı kanyonu dünyanın 8. harikası olmaya aday.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, doğa ve tarihin bütünleştiği 6 kilometre uzunluğundaki Arapapıştı Kanyonu’nu turizme kazandırdı. Eşsiz güzelliğiyle ‘Dünyanın 8’inci Harikası’ olmaya aday Arapapıştı Kanyonu’nu yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açan Büyükşehir Belediyesi, satın aldığı teknelerle ziyaretçilere kanyonu gezdirecek.

“BÖLGE HALKINA TURİZM GELİRİ”

Gezinin ardından açıklamalarda bulunan Başkan Çerçioğlu, bu kanyonun, ‘Dünyanın 8’inci Harikası’ olmaya aday olduğunu söyledi. Çerçioğlu, “Arapapıştı Kanyonu; 2014 yılı yerel seçimlerinden önce, Bozdoğan Belediye Başkanımız Sayın Salim Tümer Apaydın ile ortak projemizdi. Bu proje hayaldi, gerçekleştirdik. 3 yıllık çalışmanın sonucunda projemiz tamamlandı. İskele yaptık, tekneler satın aldık ve kanyonu gezmeye başladık. Bu kanyon, gerçekten muhteşem. İçerisinde birçok bitki örtüsü ve yaban hayvanı var. Projemiz sayesinde hem keşfedilmemiş bu kanyonu, tüm dünyaya tanıtacağız hem de bölge halkına turizm yoluyla ek gelir sağlayacağız” dedi.

2500 YILLIK KAYA MEZARI

Kanyonu gezerken Kaya Mezarı’nı kendisinin bulduğunu belirten Başkan Çerçioğlu, “Kanyonu geziyorduk. O sırada gözüme bir şey çarptı. Baktım tarihi bir yapı. Bunu, işin uzmanı bilim adamlarına sorduk. Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden çok değerli bilim insanları, gelip buraya baktılar, onlar da çok şaşırdılar. Bunun, 2 bin 500 yıllık Perslilere ait kaya mezarı olduğunu söylediler. Bunu bulduğum sırada, suyun çekilmiş olması şanstı. Normalde bu kaya mezarı suyun altında kalmıştı, görünmüyordu. Türkiye’de tek olan bu kaya mezarının yanı sıra kanyonun çevresinde, manastır ve tarihi yerleşim yerleri de var. Eşsiz güzelliği ile Arapapıştı Kanyonu, dünyanın 8. harikası olmaya aday” diye konuştu.

KORU ALTINA ALINMALI

Arapapıştı Kanyonu’nda yer alan kaya mezarı ve manastırın yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından bir an önce koruma altına alınması gerektiğini dile getiren Başkan Çerçioğlu, tüm üniversitelerin arkeoloji bölümlerini kanyonda araştırma yapmaya davet etti ve yapacakları çalışmalarda kendilerine her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.